Prieš dešimtmetį naujienos apie kompiuterinius virusus ir programišius pasirodydavo dažniausiai tik IT leidiniuose. Dabar tokios naujienos patenka į pagrindinės žiniasklaidos pirmuosius puslapius. Kodėl? Ar tai reiškia, kad kibernetinis saugumas tapo kažkuo išskirtinis?
Kalbamės su ReviewedByPro.com svetainės redaktoriumi Tomu S. šia tema.
Tomai, kas dieną rašote apie vis baisesnius virusus ir saugumo spragas. Ar ramiai miegate patys?
Visiškai ramiai (juokiasi). Kai žinai apie dalykus, kurie visuomenėje kelia siaubą kiek daugiau, nei rašo populiari žiniasklaida, bijoti tikrai nėra ko. O šiaip, esu pasiruošęs bet kokioms programišių atakoms. Mano kompiuteriai biure ir namie yra paruošti tam, kad vieną dieną galiu būti paprašytas sumokėti bitkoiną, kad atkoduotų mano informaciją, arba iš viso neįsijungčiau kompiuterio.
Kaip pasiruošęs? Kaip galima pasiruošti tokiems dalykams?
Labai paprastai. Nuolatos darau kompiuterių atsargines kopijas ir saugau jas USB atmintinėje (namie) ir debesyje (darbe). Taip pat kas mėnesį keičiu slaptažodžius, nors to daryti labai nemėgstu. Dar turiu įsidiegęs licencijuotas antivirusines programas. Mes apie jas labai daug rašome, todėl galiu sau leisti sumokėti už jas 30-40 dolerių ir būti gana ramus. Neatidarinėju keistų laiškų ir nuorodų iš mažai pažįstamų ar nepažįstamų žmonių. Svarbiausia – nesilankau abejotinos reputacijos ir kokybės puslapiuose, nesisiunčiu nelegalių mp3 ir programinės įrangos, nespaudžiu reklamų ir visada įdiegdamas kokią programą atidžiai skaitau visus įdiegimo žingsnius bei sąlygas. Viskas, tiek tų saugumo priemonių…
Ar kibernetinis saugumas dabar laimi prieš „blogiukus“?
Krepšinio terminais kalbant, iki ketvirto kėlinio liko 2 minutės, o saugumas pralaimi 2 taškais prieš virusus. Tai reiškia, kad iki kėlinio pabaigos yra dar pakankamai laiko laimėti, tačiau nebūtinai taip nutiks. Atsiliekame labai nedaug. Kad laimėtume trūksta tik koncentracijos, šalto proto ir aktyvaus žiūrovų palaikymo. Deja, žiūrovų arba kompiuterių naudotojų sąmoningumas kelia daugiausiai baimės. Čia didelė problema. Žmonės gana patiklūs, jais galima manipuliuoti, apgaudinėti.
Kompiuterinių virusų komanda labai stipri. Jie visada randa būdų sukurti kažką naujo ir sudėtingo. Jų kūrėjai yra labai kontraversiški žmonės. Štai pavyzdžiui, žmogus, neseniai padėjęs sustabdyti WannaCry ataką buvo sulaikytas policijos ir apkaltintas kibernetiniais nusikaltimais, tarp jų vagystėmis iš banko, nes pats tariamai yra programišius.
Kodėl kibernetinis saugumas dabar toks aktualus? Juk virusus kuria jau 20 metų…
Virusų kūrėjai naudojasi žmogiškomis savybėmis – godumu, žingeidumu, baime. Jei visuomenė nėra atspari tiems, kas šiuos žmonių trūkumus ar savybes išnaudoja, deja, pasekmės bus liūdnos. Dabar esame tokioje situacijoje. Atsirado nauji būdai pralobti, išsiplauti pinigus naudojantis kriptovaliutomis. Per 20 metų bankinė sistema, kuri buvo naudojama nelegaliems pinigams plauti ištobulėjo, todėl nebėra saugūs net Šveicarijos bankų klientai. O kriptovaliutos nėra niekaip reguliuojamos, todėl programišiams atsivėrė puikios galimybės praturtėti.
Bet gąsdina ne tai. Ką programišius veiks su milijonu dolerių? Nusipirks gerą mašiną, persikels gyventi į Karibų jūros salas, kur niekas jo netrukdys? Pinigai nėra ta svarbiausioji motyvacija. Blogiausia tai, kad kuriamos kenkėjiškos programos, kurių tikslas yra ne pavogti pinigus, o manipuliuoti žmonėmis. Tai kibernetinis terorizmas, kuris dar yra nežinomas ir labai baisus. Dabar visuomenė pradeda susipažinti su šiuo reiškiniu, todėl labai svarbu nuolatinis švietimo procesas ir informacijos srautas žmonėms – jei saugositės, niekas negalės jums pakenkti, net virusai.
Ačiū už pokalbį.
Parašykite komentarą