Patarimai tiems, kurie dar neapsaugojo savo išmaniojo telefono

Tikriausiai paprastai jums net nekyla abejonių dėl to, jog turite užrakinti savo namų duris ar automobilio dureles? Tačiau paklauskite savęs, kaip elgiatės savo išmaniojo telefono atveju? Jei iki šiol to nedarėte, dabar būtų pats metas rimtai pasirūpinti savo išmaniojo telefono saugumu. Nepamirškite, kad jūsų išmaniajame telefone yra saugomi asmeniniai duomenys, slaptažodžiai, nuotraukos ir daugybė kitos privačios informacijos, kuri gali lengvai patekti į kibernetinių įsilaužėlių rankas, jei nesiimsite priemonių, kad jūsų išmanusis prietaisas būtų tinkamai apsaugotas.

Akivaizdu, kad šiandien savo išmanųjį telefoną mes naudojame praktiškai viskam – nuo pasinaudojimo e. bankininkystės paslaugomis, iki atsiskaitymo už prekes ir paslaugas, naršymo internete, e. laiškų rašymo, bendravimo vaizdo skambučiais ir filmų ar serialų žiūrėjimo. Visa tai rodo, kad mes ypatingai daug savo kasdienio laiko praleidžiame naudodamiesi išmaniaisiais įrenginiais, dėl ko tampame ir gerokai labiau pažeidžiami įvairių egzistuojančių kibernetinių grėsmių – ypač atsižvelgiant į tai, kad dauguma išmaniųjų telefonų vartotojų visiškai nesirūpina savo duomenų saugumu. Be to, niekuomet nereikėtų pamiršti ir fizinės savo išmaniojo telefono apsaugos, tokiu būdu prailginant jo tarnavimo laiką.

Taigi, jei jūs taip pat esate iš tų vartotojų, kurie paprastai iš savo rankų nei akimirkai nenori paleisti išmaniojo telefono, pateikiame jums daugybę išmaniojo telefono apsaugojimui skirtų patarimų, į kuriuos jums vertėtų atsižvelgti.

Išmaniojo telefono užrakinimas

Turbūt jau supratote, kad jei saugote savo namus ar automobilį, turėtumėte ne ką mažiau saugoti ir savo išmanųjį telefoną, todėl įpraskite visuomet užrakinti telefoną, kai jo nenaudojate. Savo išmaniajame telefone nustatykite „Touch ID“ arba veido atpažinimo funkciją ir kartu ją derinkite su sudėtingu PIN kodu arba slaptažodžiu. Tai jūsų įrenginiui suteiks gerokai daugiau saugumo.

Naudokite skirtingus ir sudėtingus slaptažodžius

Iš pirmo žvilgsnio gali atrodyti labai patogu visur naudoti tą patį slaptažodį, tačiau iš tikrųjų tai labai reikšmingai padidina saugumo riziką. Todėl pakartotinai naudoti savo slaptažodžio niekuomet nerekomenduojama. Rinkitės tik labai sudėtingus ir visuomet skirtingus slaptažodžius. Ir net jei jums kiltų pagunda patogumo sumetimais dviejose vietose pasitelkti tą patį slaptažodį, tokios minties atsisakykite, nes jei programišiai gaus vienos svetainės vartotojų slaptažodžius, jie automatiškai gali gauti prieigą ir prie kitoje svetainėje esančios jūsų asmeninės paskyros.

Nenaudokite nepatikimų programų

Didelė dalis išmaniųjų telefonų naudotojų kasdien pasitelkia daugybę skirtingų mobiliųjų programėlių, tačiau tikrai ne kiekviena programėlė yra atsisiunčiama iš patikimų šaltinių. Taigi, jei norite sumažinti įvairių galimų grėsmių riziką, nesisiųskite programų iš trečiųjų šalių svetainių. Turite atminti, kad kibernetiniai nusikaltėliai kuria fiktyvias programėles, tokiu būdu pavogdami duomenis iš vartotojų išmaniųjų telefonų ir kitų mobiliąsias programėles naudojančių įrenginių. Todėl įpraskite naudoti tik oficialias programėles iš „App Store“ ir „Google Play“ – priklausomai nuo to, kokį įrenginį naudojate.

Pasirūpinkite fizine telefono apsauga

Grėsmių, su kuriomis susiduriame naudodamiesi išmaniuoju telefonu, yra daugybė, tačiau ne visos jos susijusios su virtualiu pasauliu. Todėl jei branginate savo išmanųjį telefoną ir norite, kad jis jums kuo ilgiau tarnautų, būtinai naudokite telefono dėkliuką ir apsauginį stikliuką.

Žinoma, jums gali labai patikti originali jūsų išmaniojo telefono išvaizda, tačiau ja grožėtis ilgai nepavyks, jei jūs tinkamai neapsaugosite savo telefono. Taigi, jums gali puikiai pagelbėti tiek Apple iPhone 13 Pro dekliukai, tiek ir Apple iPhone 13 Pro Max apsauginis stikliukas ar bet kuriam kitam išmaniojo telefono modeliui pritaikyti telefonų dėklai ir apsauginiai stikliukai. Svarbiausia, kad jūs nepamirštumėte užtikrinti optimalios fizinės išmaniojo telefono apsaugos.

Naudokite antivirusinę programą

Iki šiol manėte, kad antivirusinę programinę įrangą turėtumėte naudoti tik savo kompiuteryje? Tačiau galite būti tikri, kad labai klydote. Visų pirma paklauskite savęs, kokiu įrenginiu kasdien naudojatės dažniausiai? Greičiausiai atsakymas bus vienas ir tas pats – tai jūsų išmanusis telefonas! Atsižvelgiant į tai, kad išmaniuoju telefonu šiandien atliekame bene tokias pačias užduotis kaip ir kompiuteriu, išmanusis telefonas kasdien susiduria su analogiškomis grėsmėmis. Todėl šiandien tiesiog būtina į savo išmanųjį telefoną įdiegti ir patikimą antivirusinę programinę įrangą, kuri suteikia papildomą apsaugą nuo kenkėjiškų programų ir kitų kibernetinių grėsmių.

Venkite viešų „Wi-Fi“ tinklų

Tai yra dar vienas šiuolaikinio pasaulio privalumas – juk taip patogu naudotis viešaisiais „Wi-Fi“ tinklais, kurie yra visiškai nemokami! Tačiau turbūt jau esate girdėję posakį, jog „nemokamas yra tik sūris pelėkautuose“. Ir tai yra visiška tiesa, kadangi viešieji „Wi-Fi“ tinklai pasižymi didele saugumo rizika kiekvienam jais besinaudojančiam vartotojui – nepaisant to, ar naudotumėtės savo kompiuteriu, ar išmaniuoju telefonu. Todėl kur kas geriau pasikliauti savo mobiliojo ryšio operatoriaus suteikiamu internetu arba juo naudotis savo namuose ar darbovietėje, renkantis saugų interneto ryšį.

Nesirinkite viešų įkrovimo stotelių

Tai atrodo ypatingai patogu ir praktiška, kai keliaujate po įvairias užsienio šalis, tačiau iš tikrųjų vertėtų vengti viešų įkrovimo stotelių, nebent tai būtų ypatingai skubus atvejis. Yra žinoma, kad programišiai įrengia netikras įkrovimo stoteles ir tokiu būdu gali perimti išmaniajame telefone esančius vartotojų duomenis arba įdiegti kenkėjišką programinę įrangą. Todėl kur kas geriau pasikliauti saugiais savo išmaniojo telefono įkrovimo būdais.

Nespauskite įtartinų nuorodų

Nepaisant to, ar savo išmaniajame telefone naudojatės SMS žinutėmis ar e. paštu, niekuomet nespauskite įtartinų nuorodų. Išmanieji telefonai yra tokie pat jautrūs virusams kaip ir kompiuteriai. Todėl jei labai atsargiai vertinsite kiekvieną jums pateikiamą nuorodą, reikšmingai sumažinsite galimų kibernetinių įsilaužimų riziką.

Peržiūrėkite naudojamas mobiliąsias programėles

Bėgant laikui mūsų išmaniajame telefone atsiranda vis daugiau naujų mobiliųjų programėlių, kurių dalis galiausiai visiškai pasimiršta. Todėl būtų labai naudinga reguliariai atlikti savo turimų mobiliųjų programėlių auditą. Tokiu būdu jūs ne tik galėtumėte atlaisvinti daugiau vietos savo išmaniojo telefono atmintyje, tačiau taip pat išsiaiškinti, prie kokios jūsų asmeninės informacijos jos turi prieigą. Nepamirškite, kad mobiliosios programėlės gali kelti didelę grėsmę jūsų asmeninių duomenų saugumui, nes didžiulė dalis programėlių turi bent vieną saugumo spragą. Taigi, visuomet žinokite, kokius leidimus suteikiate savo atsisiųstoms programėlėms.

Kurkite atsargines duomenų kopijas

Kadangi išmaniuoju telefonu naudojatės labai dažnai, tikėtina, kad jame saugote ir daugybę savo asmeninių duomenų – pradedant jums svarbiais kontaktais ir baigiant nuotraukomis bei vaizdo medžiaga. Todėl labai svarbu įprasti reguliariai kurti atsargines savo asmeninių duomenų kopijas. Jei jūsų išmanusis prietaisas būtų pamestas, pavogtas ar sunaikintas, atsarginės duomenų kopijos padėtų jums susigrąžinti visus kontaktus, nuotraukas, programėles, e. pašte esančius laiškus ir kt.

Įjunkite nuotolinį prietaiso sekimą

Nustebtumėte sužinoję, kaip dažnai išmanieji telefonai yra pametami. Todėl net jei jums iki šiol dar niekada nebuvo tekę susidurti su tokia problema, niekuomet negalite žinoti, kada tai įvyks. Todėl naudinga savo išmaniojo telefono nustatymuose įjungti nuotolinį prietaiso sekimą. „Apple“ išmaniųjų telefono naudotojai gali pasitelkti „Find My iPhone“ funkciją, o „Android“ naudotojai – „Find My Device“ funkciją, tokiu būdu matydami paskutinę žinomą savo įrenginio buvimo vietą. Be to, abi šios funkcijos leidžia nuotoliniu būdu ištrinti išmaniojo telefono duomenis, jei jis būtų pavogtas arba jo vis dėlto nepavyktų surasti.

Nė vienas išmanusis telefonas nėra visiškai apsaugotas nuo kibernetinių grėsmių, tačiau imdamiesi aukščiau išvardintų priemonių, galite gerokai sumažinti egzistuojančią riziką, apsaugant savo asmeninius duomenis ir prailginant išmaniojo telefono tarnavimo laiką.

Comments

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *