Praktiškai kas dieną internete atsiranda naujas skambus žodis – „buzzword“. Pastaruoju metu vis dažniau minimas DAO. Tai ne religija iš Tolimųjų Rytų. Tai sutrumpinimas – Decentralised Autonomous Organization. Lietuviškai jis skamba taip pat – decentralizuota autonominė organizacija. Kas yra DAO ir kam ji reikalinga? Apie tai – šiame straipsnyje.
Kas yra DAO? Paprastai ir aiškiai…
DAO principas primena kriptovaliutų rinką… Pala, pala! Minėjome, kad viskas bus paprasta ir aišku. Kriptovaliutos yra būtent ta sritis, kuri neaiški 95 procentams visų Lietuvos gyventojų. Pabandykime DAO paaiškinti paprasčiau.
Įsivaizduokite tradicinę šeimą. Visai šeimai vadovauja senelis. Jo patarėja ir pavaduotoja yra močiutė. Senelis mano, kad jis vadovauja, nors iš tiesų netiesiogiai čia viską valdo močiutė. Yra trys sūnūs ir viena dukra. Senelis valdo keturis vaikus šeimoje. Tie vaikai turi po 2-3 vaikus, senelio anūkus. Visi jie jau yra pakankamai suaugę, todėl šeimoje atlieka tam tikras funkcijas – vieni užsiima pinigų uždirbimu, kiti – maisto ruošimu, treti – prižiūri namus, ketvirti nieko neveikia, tik sėdi socialiniuose tinkluose. Žodžiu, pati normaliausia šeima. Šiai šeimai, kaip ir verslui, būdinga tam tikra valdymo hierarchija – senelis (o gal ir močiutė) yra aukščiausio lygio vadovybė, tada eina vaikai – žemesnio lygio vadovai ir vaikai vaikaičiai – darbuotojai ir padėjėjai. Senelis užsimanė gimtadienį švęsti Trakuose sodyboje, reiškia taip ir bus! Vienas iš vaikų nori atostogų Balyje su žmona? Senelis turi tam pritarti, nes būtent jam su močiute reikės prižiūrėti paliktus vaikus… Akivaizdi hierarchija ir labai mažai demokratijos. Juk neprieštarausi seneliui…
Kas būtų, jei šeimoje nebūtų jokios hierarchijos. Dėl sprendimo reiktų visiems balsuoti ir taip nuspręsti, kur bus gimtadienis ir ar išleisti ilgoms atostogoms vieną iš sūnų. Visi šeimos nariai turi specialų balsavimo žetoną, kurį turi parodyti, kai ateina laikas balsuoti. To žetono niekas negali pavogti ar kitaip pasinaudoti. Jei žetonas nepanaudotas, reiškia, tas žmogus negalėjo atvykti į balsavimą arba jį pražiopsojo. Kartais gali būti, kad už gerus darbus šeimos labui kai kurie nariai gauna papildomų žetonų. Jie juk daug prisidėjo prie šeimos gerovės, todėl gali balsavime turėti ne vieną, o du ar daugiau balsų.
Įdomus valdymo būdas, tiesa?
Visa tai yra decentralizuota autonominė organizacija – DAO. Organizacijoje nėra aukščiausio ar žemesnio lygio vadovų – visi sprendimai priimami visų organizacijos narių balsavime. Balsuojant pateikiamas tokenas – iš kriptovaliutų atėjęs terminas. Kai kurie nariai turi daugiau tokenų, todėl jų balsas yra svaresnis ir gali lemti sprendimus. Tokenus uždirbti galima už indėlį į organizacijos veiklą. Ir galiausiai pagal turimus tokenus yra mokamas mėnesinis atlygis. Dėl to visi stengiasi gerai atlikti savo darbus ir gauti daugiau tokenų, kad ne tik galėtų labiau daryti įtaką sprendimų priėmime, bet ir gauti daugiau pinigų. Sunku įsivaizduoti tokią organizaciją ir verslą? Nereikia toli ieškoti. Tokiu principu veikia naujienų portalas 77.lt. Čia visi darbuotojai turi savo tokenus ir dalyvauja sprendimų priėmime. Svarbiausia – čia nėra vadovo, kuris gali supykti ir atleisti…
Kodėl DAO gali pakeisti pasaulį?
DAO yra ateities ekonomikos pranašas. Jis gali pakeisti dalį įmonių ir taip visiškai pakeisti valdymo formą.
- Įmonėse nebelieka socialinės atskirties, kur vadovai nebendrauja su pavaldiniais, naudojasi tik jiems skirta infrastruktūra.
- Sprendimai priimami demokratiškai – vidiniu balsavimu (referendumu). Tai klasikinės graikiškos demokratijos pavyzdys, kai polį valdė miestiečiai.
- Nėra jokios cenzūros ar nepakantumo kitai nuomonei. Visi nariai sprendžia, kokia informacija turi būti pateikiama viešai.
- Nebelieka korupcinių ir nepotizmo apraiškų, nes sprendimai priimami ne uždarose grupelėse ir karteliuose, o visų narių per atvirą balsavimą.
- Darbuotojai labai motyvuoti dalyvauti sprendimų priėmime, nes tai viena iš galimybių gauti daugiau tokenų ir uždirbti daugiau.
- Uždarbis mokamas pagal įmonės pelną praeitą mėnesį. Pelnas išdalinamas proporcingai pagal tokenų skaičių. Kas turi daugiau tokenų – tas gauna daugiau. Visi žino kitų darbuotojų atlyginimus. Nebėra socialinės trinties dėl indėlio į organizacijos gerovę ir atlyginimų santykio.
- Darbuotojai yra įtraukiami realiai, o ne tik vaidina įsitraukimą į įmonės veiklą, kaip tapo įprasta.
Revoliucinės idėjos, tiesa? Įgyvendinti jas nėra taip paprasta, nes reikia numatyti labai daug procesų. Kaip bus gaunami tokenai, kaip dalinamas įmonės pelnas? Kaip užkirsti kelią darbuotojų piknaudžiavimui padėtimi ir kiti klausimai sprendžiami pasirašant sutartis. Čia reikia gana nemažo teisininkų ir HR specialistų indėlių, tačiau tai tapo įmanoma susipažinus su kriptovaliutų rinka, kuri iš esmės yra decentralizuota. DAO kai kuriose srityse tikrai pakeist tradicinį valdymą. 77.lt portalas – tik vienas iš startuolių, kurie pasirinko DAO valdymo būdą. Pasižiūrėsime, kaip jiems seksis…