Žyma: verslo valdymas

  • Kas yra DAO ir kaip jis pakeis pasaulį?

    Praktiškai kas dieną internete atsiranda naujas skambus žodis – „buzzword“. Pastaruoju metu vis dažniau minimas DAO. Tai ne religija iš Tolimųjų Rytų. Tai sutrumpinimas – Decentralised Autonomous Organization. Lietuviškai jis skamba taip pat – decentralizuota autonominė organizacija. Kas yra DAO ir kam ji reikalinga? Apie tai – šiame straipsnyje.

    Kas yra DAO? Paprastai ir aiškiai…

    DAO principas primena kriptovaliutų rinką… Pala, pala! Minėjome, kad viskas bus paprasta ir aišku. Kriptovaliutos yra būtent ta sritis, kuri neaiški 95 procentams visų Lietuvos gyventojų. Pabandykime DAO paaiškinti paprasčiau.

    Įsivaizduokite tradicinę šeimą. Visai šeimai vadovauja senelis. Jo patarėja ir pavaduotoja yra močiutė. Senelis mano, kad jis vadovauja, nors iš tiesų netiesiogiai čia viską valdo močiutė. Yra trys sūnūs ir viena dukra. Senelis valdo keturis vaikus šeimoje. Tie vaikai turi po 2-3 vaikus, senelio anūkus. Visi jie jau yra pakankamai suaugę, todėl šeimoje atlieka tam tikras funkcijas – vieni užsiima pinigų uždirbimu, kiti – maisto ruošimu, treti – prižiūri namus, ketvirti nieko neveikia, tik sėdi socialiniuose tinkluose. Žodžiu, pati normaliausia šeima. Šiai šeimai, kaip ir verslui, būdinga tam tikra valdymo hierarchija – senelis (o gal ir močiutė) yra aukščiausio lygio vadovybė, tada eina vaikai – žemesnio lygio vadovai ir vaikai vaikaičiai – darbuotojai ir padėjėjai. Senelis užsimanė gimtadienį švęsti Trakuose sodyboje, reiškia taip ir bus! Vienas iš vaikų nori atostogų Balyje su žmona? Senelis turi tam pritarti, nes būtent jam su močiute reikės prižiūrėti paliktus vaikus… Akivaizdi hierarchija ir labai mažai demokratijos. Juk neprieštarausi seneliui…

    Kas būtų, jei šeimoje nebūtų jokios hierarchijos. Dėl sprendimo reiktų visiems balsuoti ir taip nuspręsti, kur bus gimtadienis ir ar išleisti ilgoms atostogoms vieną iš sūnų. Visi šeimos nariai turi specialų balsavimo žetoną, kurį turi parodyti, kai ateina laikas balsuoti. To žetono niekas negali pavogti ar kitaip pasinaudoti. Jei žetonas nepanaudotas, reiškia, tas žmogus negalėjo atvykti į balsavimą arba jį pražiopsojo. Kartais gali būti, kad už gerus darbus šeimos labui kai kurie nariai gauna papildomų žetonų. Jie juk daug prisidėjo prie šeimos gerovės, todėl gali balsavime turėti ne vieną, o du ar daugiau balsų.

    Įdomus valdymo būdas, tiesa?

    Visa tai yra decentralizuota autonominė organizacija – DAO. Organizacijoje nėra aukščiausio ar žemesnio lygio vadovų – visi sprendimai priimami visų organizacijos narių balsavime. Balsuojant pateikiamas tokenas – iš kriptovaliutų atėjęs terminas. Kai kurie nariai turi daugiau tokenų, todėl jų balsas yra svaresnis ir gali lemti sprendimus. Tokenus uždirbti galima už indėlį į organizacijos veiklą. Ir galiausiai pagal turimus tokenus yra mokamas mėnesinis atlygis. Dėl to visi stengiasi gerai atlikti savo darbus ir gauti daugiau tokenų, kad ne tik galėtų labiau daryti įtaką sprendimų priėmime, bet ir gauti daugiau pinigų. Sunku įsivaizduoti tokią organizaciją ir verslą? Nereikia toli ieškoti. Tokiu principu veikia naujienų portalas 77.lt. Čia visi darbuotojai turi savo tokenus ir dalyvauja sprendimų priėmime. Svarbiausia – čia nėra vadovo, kuris gali supykti ir atleisti…

    Kodėl DAO gali pakeisti pasaulį?

    DAO yra ateities ekonomikos pranašas. Jis gali pakeisti dalį įmonių ir taip visiškai pakeisti valdymo formą.

    • Įmonėse nebelieka socialinės atskirties, kur vadovai nebendrauja su pavaldiniais, naudojasi tik jiems skirta infrastruktūra.
    • Sprendimai priimami demokratiškai – vidiniu balsavimu (referendumu). Tai klasikinės graikiškos demokratijos pavyzdys, kai polį valdė miestiečiai.
    • Nėra jokios cenzūros ar nepakantumo kitai nuomonei. Visi nariai sprendžia, kokia informacija turi būti pateikiama viešai.
    • Nebelieka korupcinių ir nepotizmo apraiškų, nes sprendimai priimami ne uždarose grupelėse ir karteliuose, o visų narių per atvirą balsavimą.
    • Darbuotojai labai motyvuoti dalyvauti sprendimų priėmime, nes tai viena iš galimybių gauti daugiau tokenų ir uždirbti daugiau.
    • Uždarbis mokamas pagal įmonės pelną praeitą mėnesį. Pelnas išdalinamas proporcingai pagal tokenų skaičių. Kas turi daugiau tokenų – tas gauna daugiau. Visi žino kitų darbuotojų atlyginimus. Nebėra socialinės trinties dėl indėlio į organizacijos gerovę ir atlyginimų santykio.
    • Darbuotojai yra įtraukiami realiai, o ne tik vaidina įsitraukimą į įmonės veiklą, kaip tapo įprasta.

    Revoliucinės idėjos, tiesa? Įgyvendinti jas nėra taip paprasta, nes reikia numatyti labai daug procesų. Kaip bus gaunami tokenai, kaip dalinamas įmonės pelnas? Kaip užkirsti kelią darbuotojų piknaudžiavimui padėtimi ir kiti klausimai sprendžiami pasirašant sutartis. Čia reikia gana nemažo teisininkų ir HR specialistų indėlių, tačiau tai tapo įmanoma susipažinus su kriptovaliutų rinka, kuri iš esmės yra decentralizuota. DAO kai kuriose srityse tikrai pakeist tradicinį valdymą. 77.lt portalas – tik vienas iš startuolių, kurie pasirinko DAO valdymo būdą. Pasižiūrėsime, kaip jiems seksis…

  • Apskaitos vedimo programos pasirinkimas

    Rūpinantis įmonės apskaita savo pačių jėgomis galima padaryti labai daug įvairių klaidų. Ir tiesą sakant, tai yra labai dažni atvejai, todėl šiomis dienomis vis daugiau įmonių pasitelkia įvairias apskaitos programas, kurių pagalba reikšmingai sumažėja apskaitos vedimo klaidos. Žinoma, kiekvienas verslas yra skirtingas ir lygiai taip pat skiriasi kiekvieno verslo savininko požiūris į tokių klausimų sprendimą. Tačiau jei norima, kad apskaitą tvarkyti būtų lengviau ir kartu būtų išvengiama daugybės galimų klaidų, neabejotinai reikėtų nepamiršti apie šiuolaikines apskaitos vedimo programas.

    Tuo tarpu, jei jūs šią akimirką keliate sau ne vieną klausimą, susijusį su apskaitos vedimui skirtos programos pasirinkimu, pirmiausia jums reikėtų nustatyti savo pagrindinius prioritetus, į kuriuos atsižvelgdami galėtumėte lengviau ieškoti ir jums tinkamiausios apskaitos vedimui pritaikytos programos. Kaip jau buvo minėta, kiekvienas verslas yra skirtingas, todėl ir prioritetai gali skirtis. Tačiau jei jūs juos žinosite, jums bus daug lengviau pasirinkti ir tinkamiausią apskaitos vedimo programą.

    Be to, jūs visuomet galite naudodamiesi internetu apie skirtingas apskaitos programas sužinoti daugiau jums aktualios informacijos, kartu palygindami vienų ar kitų programų privalumus bei trūkumus. Taip pat galite pasidairyti ir kitų vartotojų internete pateikiamų atsiliepimų, kurie gali labai veiksmingai pasitarnauti kiekvienam verslo savininkui, kuris ieško jo verslui geriausiai tinkančios apskaitos vedimo programos.

    Žinoma, kai kalbama apie tokio pobūdžio programų pasirinkimą, ne vienam verslo savininkui gali kilti klausimas, kiekgi tokia programa jam galėtų kainuoti. Todėl taip pat ieškodami informacijos apie tokios apskaitos programas, visuomet galite ir turėtumėte pasidomėti jų kainomis. Kaip bebūtų, kai rinkoje yra tiek daug skirtingų apskaitos programų, jums tikrai neturėtų būti sudėtinga pasirinkti tą, kuri atitiktų jūsų lūkesčius ir numatytą biudžetą.

    Todėl niekur neskubėdami atidžiai įvertinkite jums prieinamus pasirinkimus, palyginkite skirtas apskaitos vedimo programas, atsižvelkite į kitų vartotojų pateikiamus atsiliepimus ir galiausiai priimkite sprendimą, kuris atitiktų jūsų numatytus tikslus.

    Plačiau: Contourenterprise.lt

  • ERP sistema jūsų verslui

    Norite pasitelkti šiuolaikinius sprendimus, kurie galėtų padėti jūsų verslui lengviau augti? Nors jūsų verslas labai sparčiai plečiasi, tačiau pastebite, kad daugelį procesų įgyvendinti jums tampa vis sudėtingiau? Padaroma nemažai klaidų ir vėluoja kai kurie procesai? Tokiu atveju paklauskite savęs, ar jau pasitelkėte verslo valdymo sistemą? Tuo tarpu, jei šią akimirką klausiate savęs, kas tai ir kam ji jums galėtų būti reikalinga, akivaizdu, kad ERP sistema vis dar nėra jūsų kasdienio verslo dalimi, o tai reiškia, jog jūs kasdien prarandate konkurencinį pranašumą, nes jūsų konkurentai tokias sistemas naudoja, reikšmingai palengvindami savo verslo vystymą.

    Taigi, kaip jau turbūt supratote, pirmiausia jums reikėtų skirti šiek tiek daugiau laiko ir pasidomėti, kokios ERP sistemos šiandien yra siūlomos rinkoje. Tai padaryti tikrai nebus labai sudėtinga, jei jūs nepamiršite sau į pagalbą pasitelkti internetinės paieškos sistemos, kurioje suformuotumėte tikslinę užklausą, pvz., „ERP sistema“, „verslo valdymo sistema“ ar kt. Kai tai padarysite, jums bus pateiktos ir tokios svetainės kaip Contourenterprise.lt. Apsilankę jose jūs galėsite iš arčiau susipažinti su skirtingomis verslo valdymo sistemomis ir suprasti, kaip jos galėtų pasitarnauti jūsų komercinės veiklos vykdyme.

    Kita vertus, jei jūs turėsite daugiau papildomų klausimų ar norėsite išvengti ilgiau trunkančios informacijos paieškos, visuomet galite ir tiesiogiai susiekti su pasirinktomis bendrovėmis, kuriose dirbantys šios srities specialistai padėtų jums lengviau išsirinkti. Tai reiškia, kad tokiu atveju jums tikrai nereikės gaišti savo brangaus laiko ir gilintis į visas subtilybes. Jūs galite pasirinkti bendrovę, siūlančią ERP sistemą, susisiekti su ja ir neilgai trukus turėti visus atsakymus, padedančius jums paprasčiau ir greičiau pradėti naudotis verslo valdymo sistema.

    O jei jūs klausiate savęs, kiekgi visa tai jums galėtų atsieiti, taip pat galite būti tikri, kad jums tikrai nereikės patirti didelių papildomų išlaidų, nes šiomis dienomis ERP sistemos klientams yra siūlomos labai prieinamomis ir palankiomis kainomis. Todėl dabar belieka pasinaudoti minėtais patarimais ir išsirinkti jums tinkamiausią ERP sistemą.

  • Gamybos valdymo sistemos privalumai

    Gamybos valdymui skirtas programas galima apib8dinti kaip sistemas, kurios valdo visus verslo aspektus, suderina finansus, žmogiškuosius išteklius, tiekimo grandinę ir gamybą su pagrindinėmis buhalterijos funkcijomis. Gamybos valdymo sistemos naudojamos tam, kad suteiktų verslui skaidrumo visuose procesuose, sekant visus gamybos, finansų ir medžiagų tiekimo aspektus. Nors ir reikalauja nemažų investicijų, tačiau šie įrankiai veikia kaip centrinės sistemos, skirtos visoms operacijoms ir duomenims. Gamybos valdymo sistemos arba ERP susijungia kartu ir apibudina kiekvieną ir visos procesų gausos, bei leidžia duomenims sklandžiai migruoti tarp jų. Surenkant bendrai naudojamą įmonės informaciją iš įvairių šaltinių, sistema eliminuoja jos dubliavimą ir su tuo susijusias klaidas. Tačiau tai nėra vienintelė gamybos valdymo sistemos nauda. Pakalbėkime apie tai ką jos pagalba, gali pasiekti įmonės.

    Vienas esminių dalykų, kurie suteikia kompanijos didelį pranašumą, naudojant ERP sistemas yra galimybė realiu laiku stebėti visą esminę informaciją ir operuoti raktiniais duomenimis. Tai yra ypač aktualu, kai nuo tie patys duomenys yra naudojami skirtinguose procesuose ir nuo jų tikslumo priklauso daugybė procesų. Kuo greičiau skyriai pastebi pokyčius, tuo greičiau geba į juos reaguoti ir taip išvengti nereikalingų klaidų ir nuostolių. Vadovybei tokia galimybė leidžia priimti geresnius sprendimus ir tinkamai planuoti ateitį. Dar viena svarbi nauda, įdiegus gamybos valdymo sistemą – pagerėjęs bendradarbiavimas tarp skyrių ir departamentų. Bloga komunikacija arba jos trūkumas dažniausiai tampa priežastimi to, kad darbuotojai neturi galimybės matyti svarbius duomenis. Suteikus jiems prieigą prie kitų skyrių informacijos, sustiprėja bendradarbiavimas ir žmonės pradeda matyti platesnį vaizdą. Žinoma nereikėtų pamiršti ir apie augantį produktyvumą, kuris taip pat auga gamybos valdymo sistemų dėka. Jos padeda sumažinti procesų dubliavimus ir atsikratyti nereikalingų veiksmų, kurie neduoda vėslui jokios naudos.   

  • Verslo valdymo sistema – ką reikėtų žinoti?

    verslo valdymo sistemaVerslininkai ar bent kiek apie verslą, informacines technologijas nusimanantys žmonės tikrai yra girdėję žodžių junginį „verslo valdymo sistema“ (paprastai trumpinamą VVS). Vis dėlto susipažinti su šia paslauga naudinga kiekvienam, nepriklausomai nuo atliekamos veiklos pobūdžio ar netgi užimamos pozicijos. Juk šiandienos darbo rinka kinta taip greitai, jog, norint prisitaikyti prie tų pokyčių  ir sėkmingai kopti karjeros laiptais, nebe rekomenduotina, o būtina.

    Paprastai tariant, verslo valdymo sistema – tai tam tikra programinė sistema, kurios tikslas apjungti visus konkrečios įmonės verslo procesus – nuo dokumentų, finansų iki darbuotojų bei klientų valdymo. Tokio apjungimo rezultatas – kompiuterizuotas įmonės valdymas, palengvintas apskaitos vedimo procesas, efektyvus turimų resursų išnaudojimas, didesnis konkurencingumas rinkoje. Svarbu dar kartą pabrėžti, jog tokia sistema privalo apimti visus iki vieno bendrovės ar įmonės verslo procesus ir būti integruota su bet kuria kita naudojama programine įranga. Pastarasis žingsnis itin reikalingas, kadangi palengvina darbo procesą, maksimizuoja finansinę naudą, didina efektyvumą, taupo resursus ir, žinoma, padeda išvengti galimų neatitikimų ir klaidų, kurios, kaip žinia, kartais gali kainuoti labai daug.

    Patogu tai, kad VSS gali būti pritaikoma įvairaus pobūdžio veikla užsiimančioms įmonėms – nuo logistikos ir transporto bendrovių iki pramonę, gamybą ar paslaugų sektorių atstovaujančių įmonių. Vis dėlto, verta pastebėti, jog verslo valdymo sistema bei jos įdiegimas – vis dar pakankamai brangus ir sudėtingas procesas. Todėl itin svarbu pasidomėti geriausiais pasiūlymais, išsirinkti paslaugos tiekėją, siūlantį kokybiškas paslaugas, atnešiančias didžiausią naudą įmonei tiek dokumentacijos, personalo bei finansų tvarkymo procesuose, tiek pasiekiant daugiau klientų vidaus ir, esant poreikiui, tarptautinėje rinkoje.

    Taigi, verslo valdymo sistema – ne pigi, kompeksinė, bet daugeliu atveju naudinga ir pasiteisinanti investicija. Jeigu norite tapti savo srities lyderiais rinkoje, maksimizuoti darbo rezultatus ir išvengti lemtingų klaidų, apsvarstykite tokios programinės sistemos pritaikymą ir įdiegimą savo įmonėje. Rezultatai atneš daugiausia naudos, jeigu išsirinksite patikimą paslaugos tiekėją bei pasirūpinsite jau minėta kitos įmonėje naudojamos programinės įrangos integracija ir atsakingai įvertinsite artimiausius savo verslo siekius ir tikslus.