Kategorija: Kompiuteriai

  • Kokiais būdais plinta kompiuterių virusai?

    Kompiuterių virusai kasmet pridaro daugybę problemų ir nuostolių tiek namų vartotojams tiek ir verslui. Ir nors apie juos žinome visi, tačiau vis dar labai retai imamės kiek rimtesnių veiksmų kad tinkamai apsaugotume savo turtą ir nuosavybę. Daugelis taip daro tikėdami kad bazinė arba nemokama antivirusinė programa gali pilnai susitvarkyti su daugeliu grėsmių, o kiti tiesiog nepakankamai yra susipažinę su pačiais virusais ir kitomis kenkėjiškomis programomis ir jų veikimo bei plitimo būdais. Žinoma net ir bazinė antivirusinės programos versija yra daug geriau nei jos neturėjimas, tačiau taip pat reikia suprasti kad kaip ir daugelis nemokamų dalykų, tokia apsauga yra skirta apsisaugoti nuo pačių paprasčiausių būdų pakenkti jums. Tiems gi, kas vis dar galvoja, kad norint neužkrėsti savo kompiuterio virusu, tereikia nesilankyti jokiose nežinomose svetainėse ir nediegti jokių programų norime pranešti, kad net ir tokiais atvejais nesate 100% saugūs.

    Virusai ir kitos kenkėjiškos programos gali plisti pačiais įvairiausias būdais. Tarp labiausiai paplitusių kelių, kuriais jie patenka į kompiuterius ir kitą technika kalima išskirti šiuos:

    • Duomenų laikmenos, tokios kaip USB raktai, SD-kortelės ir pan. Tai vis dar gan populiarios priemonės dalintis informacija ir kurios neretai keliauja iš vieno prietaiso į kitą ir lengvai gali užkrėsti daugybę kompiuterių.
    • Elektroninis paštas – ko gero vis dar vienas populiariausių būdų piktadariams brautis į svetimą nuosavybę. Dažniausia virusai būna maskuojami po  nekaltais pranešimais, paveiksliukais, garso ar vaizdo įrašais.
    • Socialiniai tinklai ir dalinimosi pranešimais programos tokios kaip Messenger arba Skype. Tai ko gero naujausia terpė pro kurią virusai gali patekti į kompiuterius ir išmaniuosius įrenginius.
    • Internetinės svetainės – ir čia virusai gali slėptis net ir gerai žinomose portaluose.      
  • Kaip kompiuteryje palengvinti darbą su PDF dokumentais?

    Pasaulyje skaitmenizacijos procesams įgaunant didžiulį pagreitį, „popierizmo“ mastai sparčiai sumažėjo. Daugybė didžiausių korporacijų savo procesus perkėlė į skaitmeninę erdvę, popierinius bei PDF ir kitų formatų dokumentus konvertuodami į skaitmeninius dokumentus.

    Abbyy FineReader – daugelio įmonių pasaulyje gerai žinomas pagalbininkas šiuo svarbiu klausimu inovacijų srityje, padėjęs automatizuoti procesus ir optimizuoti įmonių kaštus. Tai optinio atpažinimo programinė įranga, leidžianti bet kokius popierinius ar PDF failus konvertuoti į redaguojamus formatus. Šios programos pagalba taip pat galima PDF failus konvertuoti į kitus – „Word“, „Excel“ bei kitus formatus ir juos redaguoti šiuose formatuose.

    Įmonės, dirbančios su dideliais dokumentų kiekiais, kurios susiduria su tekstinio turinio taisymu, redagavimu, ši programa yra kaip tik jums. Jos pagalba galėsite net ir patį seniausią, nekokybišką tekstinio failo vaizdą paversti į redaguojamą formatą. Tuo pačiu galėsite ištaisyti klaidas, sujungti kelis atskirus failus į vieną, išskirti atskiras pastraipas neperrenkant teksto ranka.

    „FineReader“ programos veikimo principas toks, kad jis atpažįsta bet kokį tekstą, pažymėdamas tas vietas, kurių OCR variklis nesugebėjo tiksliai atpažinti. Tokiu būdu turite galimybę patikrinti tas vietas ir įsitikinus, kad viskas teisinga, patvirtinti, o priešingu atveju – ištaisyti ir naujai išsaugoti. Tai reiškia, kad ši programa praktiškai neleidžia palikti klaidų ir palengvina bet kokį darbą su PDF dokumentais.

    Dar daugiau, naudojimasis tam tikrais programinės įrangos moduliais leidžia dokumentus ne tik konvertuoti, redaguoti, tačiau ir apsaugoti, kompiuterizuoti bei skenuoti su OCR. Taip pat ir palyginti dokumentus skirtingais formatais, parengti juos tolesniam apdorojimui. Tai neabejotina pagalba kompanijoms, dirbančioms su didelės apimties dokumentais, kurios informaciją reikalinga apdoroti.

    Įvairūs Abbyy optinio atpažinimo moduliai naudojami įvairiuose projektuose ir gali būti komplektuojama su daugelio gamintojų įranga.

  • Sandėlio valdymo sistemos

    Sandėlio valdymo sistema yra programa, padedanti kontroliuoti ir valdyti kasdienes sandėlio operacijas. Jos pagalba sustyguojamas prekių ir inventoriaus priėmimas ir sandėliavimas, optimizuojamas užsakymų sutrinkimas ir pristatymas bei gaunami patarimai dėl inventoriaus papildymo. Programa gali veikti kaip atskiras organizacijos valdymo sprendimas, o taip pat būti dalimi pilnesnės verslo valdymo arba gamybos planavimo sistemos. 

    Ankstesnės sandėlių valdymo programos galėdavo atlikti gana paprastas funkcijas, dažniausiai susijusias su produkcijos buvimo vietos sandėlyje informacija. Šiais laikais, jų funkcionalumas gerokai išsiplėtė ir apima geriausius sprendimus, skirtus produktu surinkimui, pakavimui bei siuntimui. Tokios sistemos padeda sumažinti klaidų atsiradimo tikimybę, ruošiant išsiuntimui gautą užsakymą. Taip pat sandėlių valdymo programos paspartina daugelį procesų, tame tarpe ir užsakymų vykdymą, bei palengvina medžiagų judėjimo sandėlyje stebėjimą. Pagrindinis tokių sprendimų tikslas yra padėti organizacijoms atsikratyti popierinių dokumentų, bei pereiti į pažangesnį lygį, kuriame darbuotojau automatiškai nukreipiami į optimaliausią produkcijos atrinkimo, suruošimo ir išsiuntimo būdą.

    Sandėlių valdymo sistemų funkcionalumo pasirinkimas gali būti labai platus, nuo pačių paprasčiausių gairių iki pajungimo prie sandėliuose naudojamos krovimo ir medžiagų atrinkimo technikos bei optimalaus sandėlio išplanavimo. Sandėlių valdymo sprendimo opcija gamybinėse programose laidžia dar labiau optimizuoti visą veiklą, nuo medžiagų užsakymo iki padavimo į gamybą, bei žinoma paruoštos produkcijos realizacijos.  Barkodai ir skeneriai gali greitai pakeisti popieriaus lapus ir tušinukus, bei perkelti sandėlio valdymą į skaitmeninį lygį, bei praktiškai užkertant kelią klaidoms, atsirandančioms dėl žmogiškojo faktoriaus. O tokios naudos kaip sumažintas operacijų atlikimo laikas, tikslesnė inventoriaus apskaita, pagerėjęs klientų aptarnavimas, kokybiškesnis vietos išnaudojimas, didesnis sandėlio produktyvumas ir sumažinti darbo jėgos kaštai įrodo, kad sistemos naudojimas turi gerokai didesnį poveikį organizacijų veiklai, nei tik aiškumas kur kokios prekės guli.

  • Vaiko skatinimas domėtis IT technologijomis. Patarimai

    Kadangi šiais laikais IT sfera lai dažnai vadinama viena patraukliausių, kuri gali atverti galimybes ne tik gerai uždirbti, tačiau taip pat ir išmokti naujų dalykų, nuolatos tobulėti – tėveliai dažniausiai skatina vaikus sekti inovacijomis ir mokytis šio tipo specialybių.

    Ne visai vaikai yra imlūs IT technologijoms ir tikrai ne visus verta skatinti jomis domėtis. Geriausias variantas yra pabandyti, suteikti vaikui tokią galimybę, tačiau tokiu atveju, kai matyti, kad jam tai nėra įdomu – geriausia leisti užsiimti tokia veikla, kuri jam labiausiai patinka.

    Geriausias būdas sudominti vaiką – skatinti jį ne mokytis, tačiau žaisti. Tam puikiai tinka įvairūs žaidimai, kurie skirti atrasti savyje programuotoją. Žinoma, dažniausiai pačioje pradžioje viskas yra labai sudėtinga, tad geriausia užsirašyti į būrelį, kuriame bus aiškinama – kas ir kaip. Tokiu atveju vaikas ne tik maloniai leis laiką, tačiau ir išmoks pačius pagrindinius dalykus, kurie vėliau jam suteiks galimybę mokytis ir namuose.

    Žinoma, domėjimasis IT bus kur kas malonesnis ir tokiu atveju, jeigu jam bus suteiktos pačios naujausios ir tuo pačiu vaiko poreikius tenkinančios priemonės. Tai gali būti kompiuteris, išmanus telefonas arba planšetė. Bet kuriuo atveju siūlome pasirinkimo galimybes palikti vaikui, kadangi tokiu atveju jo entuziazmas užsiimti tam tikra veikla bus kur kas didesnis.

    Žinoma, mokymasis bus kur kas malonesnis, jeigu tam bus rastas labiausiai tinkamas kampas. Šiuo atveju minime darbo vietą, kuri taip pat turi būti įrengta pagal vaiko poreikius. Žinoma, ji taip pat turi būti ergonomiška, kad vaikui būtų malonu mokytis, kad jis gerai jaustųsi, kad jam nepavargtų nugara.

    Labai svarbu, kad vaikas turėtų laiko mokytis, kadangi jie taip pat turi daug kitų pareigų, kurios yra duodamos mokykloje. Štai tokiu atveju galbūt reikia vaiką atleisti nuo tų, kurios privalomos namuose. Juk kuo daugiau veiklos – tuo jis bus labiau pavargęs ir tokiu atveju nei vienas darbo atlikimas neatneš jam jokio malonumo.

    Plačiau skaitykite ITfanas.lt

  • Kompiuterių korpusai – pagal kiekvieno poreikius

    Silver Laptop

    Stacionarūs kompiuteriai vėl grįžta į madą, kadangi sutinkama, kad nešiojami toli gražu ne tokie galingi, matymas per juos dažniausiai ne tokios geros raiškos, tad ir atliekamos  funkcijos yra ribotos. Jeigu ieškote gero stacionaraus kompiuterio – tokiu atveju daugiau Jūsų dėmesio turėtų sulaukti korpusai, kurie lemia pačios įrangos funkcionalumą.

    Juk reikia vertinti, kokia techninė įranga telpa, kokie mygtukai bei lemputės yra, kokios USB jungtys bei kiti aspektai, kurie gali užtikrinti sklandų naudojimąsi sistema.

    Korpuso formos ir dydžio vertinimas

    Gana svarbus pasirinkimo aspektas yra susijęs su korpuso dydžiu bei forma, o kadangi šiuo metu rinkoje galimybių yra labai daug ir visos jos skirtingos – greta šių aspektų turi būti vertinamos ir lyginamos kitos charakteristikos.

    Žinoma, kuo korpusas yra didesnis – tuo daugiau diskų jame galima talpinti, tad tai dažniausiai suteikia sistemai ir daugiau funkcionalumo, žinoma, saugumo, kuris šiuolaikiniuose kompiuteriuose laikomas prioritetu.

    Korpuso dydžio apibūdinimui naudojamos sąvokos:

    1. FULL TOWER
    2. MIDTOWER
    3. MINITOWER

    Greta dydžio vertinama ir forma, kuri dažniausiai yra vertikali, tačiau ir čia pasirinkimas – kur kas platesnis bei įvairesnis. Formos vertinimas dažniausiai susijęs tik su estetika, tad čia nereikia ieškoti detalesnių charakteriniu.

    Diskų dėtuvių skaičius

    Kaip jau minėjome, kuo korpusas yra didesnis – tuo daugiau diskų dėtuvių telpa. Tačiau šiuo atveju svarbiausia yra įvertinti savo poreikius, kadangi tikrai neverta mokėti už tai, ko realiai Jums net nereikės.

    Dažniausiai komponuojamos trys dėtuvės, tačiau galima rasti ir daugiau, kurios dažniausiai reikalingos profesionaliam naudojimui.

    Maitinimo tiekimo vertinimas

    Korpusai taip pat detalizuojami ir pagal energijos perdavimo galimybę, kuri yra gali būti integruota arba ne. Pasirinkimas priklauso nuo kiekvieno asmens sprendimo ir tuo pačiu reikalingos įrangos funkcionalumo. Dažniausiai integruoto maitinimo korpusai, kurie kainuoja labai pigiai – blogas pasirinkimas, kadangi jų funkcionalumo laiko tarpas, tikėtina, bus ribotas. Šiuo atveju reikalinga didesnė investicija, jeigu reikalinga sistema su integruotu maitinimu.

    Prastos kokybės maitinimo blogai dažniausiai tarnauja trumpai, greitai genda, tad būtent tai yra sfera, kuri reikalauja didesnių investicijų.

  • Kur pirkti kompiuterį išsimokėtinai be palūkanų?

    Šiais laikais kasdienybė be kompiuterio yra sunkiai įsivaizduojama. Daugelis mūsų kompiuteriu ne tik dirba ir pramogaus, tačiau taip pat ir ieško reikalingos info, tobulinasi. Suprantama, kad kompiuteris būtinas, tačiau ne visada yra pinigų už kuriuos galima pirkti. Kompiuteriai issimoketinai – puiki galimybė sutaupyti ir tuo pačiu gauti tokį kompiuterį, kokio labiausiai norite.

    Kompiuteriai issimoketinai be pabrangimo

    Kompiuteriai issimoketinai be palukanu nėra naujiena ir juos siūlo tam tikros prekybos vietos, kurios pasitiki klientais ir nori jiems suteiki  galimybę įsigyti prietaisą, be kurio šiuolaikinis žmogus jaučiasi kaip be rankų. Kompiuteriai issimoketinai internetu parduodami ne vienoje vietoje, tad norėdami rasti geriausius turėsite palyginti kuo daugiau galimybių. Visgi, galiausiai tai vainikuojama puikia pergale, tad verta investuoti šiek tiek laiko ir mėgautis gautu gaminiu.

    Kompiuteriai issimokėtinai: kur pirkti?

    Kompiuteriai issimoketinai studentams yra labai įvairūs. Tiesa, pirmiausia reikia rasti ne tinkamą kompiuterį, tačiau tinkamą prekybos vietą.

    Kompiuteriai issimoketinai internetu turėtų būti perkami įvertinus šiuos kriterijus:

    1. Būtina labai detaliai susipažinti su pardavimo sąlygomis. Jas galite rasti internete, tad būtinai perskaitykite. Kompiuteriai issimoketinai parduodami lanksčiai, tačiau vis tiek verta žinoti.
    2. Suprantama, kad tuo pačiu verta išsiaiškinti, ar kompiuteriai issimoketinai be palukanu gali būti grąžinami, jeigu gavus iškart pamatysite, kad jums netinka. Kokybiška prekybos vieta suteiks tokią grąžinimo garantiją, kad klientai jaustųsi saugūs.
    3. Kompiuteriai issimoketinai internetu turi būti perkami tik iš legaliai savo paslaugas siūlančių prekybos vietų. Tai galimybė būti tikram, kad gausite kokybę, kurios esate verta.
    4. Susipažinkite su kitų žmonių paliktais komentarais apie tam tikrą prekybos vietą. Tai leis geriau pažinti ta, kuo norite pasinaudoti.

    Kompiuteriai issimoketinai – kiekvienam, kuris šiuo metu neturi visos sumos, tačiau nenori permokėti palūkanomis. Įvertinkite plačias galimybes gauti įrangą, tačiau sumokėti už ją tiek, kiek yra verta. Šuo metu galimybės labai atviros, tad tereikia skirti šiek tiek laiko ir galiausiai išlošite!

  • Ne kiekviena žaidimų parduotuvė siūlo greitą pristatymą

    žaidimų parduotuvėSvarstote, kuri žaidimų parduotuvė siūlo palankiausias žaidimų įsigijimo sąlygas? Lietuvoje tikrai nėra daug el. parduotuvių, kuriose žaidimų pasirinkimas būtų milžiniškas ir tuo pačiu kainos – mažiausios. Kiekviena žaidimų parduotuvė nustato skirtingas sąlygas ir tai liečia ne tik kainas. Norintiems žaidimus įsigyti pigiau, pirmiausia daugiau dėmesio reikėtų sutelkti pardavėjų paieškai. Tikrai ne kiekvienoje vietoje galima rasti saugius atsiskaitymo būdus. Tad, norintiems įsigyti kompiuterinius žaidimus internetu, labiausiai dėmesį reikėtų skirti pardavėjų paieškai. Ji tikrai truks ne kelias minutes. Pabrėžtina, kad internete yra tokių vietų, kuriose nepatartina lankytis dėl savo pačių saugumo – galite nukentėti finansiškai.

    Kompiuteriniais žaidimais ir jų priedais prekiaujančios el. parduotuvės dabar pateikia gana nemažą pasirinkimą, o svarbiausia tai, kad tas siūlomų žaidimų asortimentas yra nuolatos atnaujinamas. Norintiems įsigyti kažkokį ką tik rinkoje pasirodžiusį žaidimą, reikėtų žiūrėti ne privačių asmenų pasiūlymus, o tiesiog vertėtų apsižvalgyti el. parduotuvėse. Jose visada galima rasti naujausią produkciją bene geriausiomis kainomis. Ieškant el. parduotuvės, kurioje žaidimus būtų galima įsigyti saugiai, labiausiai reikėtų domėtis atsiliepimais, kuriuos pateikė ankstesni pirkėjai.

    Daugelis žaidimų parduotuvių turi nemažai atsiliepimų. Juos jums tikrai reikėtų paskaityti. Jeigu radote kažkokią internetinę parduotuvę, kuri turi ne vieną ir ne du nusiskundimus, tuomet tikrai neturėtumėte rizikuoti. Tai gali atnešti nemažai nuostolių.

    Kalbant apie žaidimų įsigijimo sąlygas, kaip anksčiau minėta, svarbu kruopščiai perskaityti pirkimo taisykles. Didžiulį dėmesį reikia skirti pristatymo paslaugai. Supraskite, kai kuriose vietose parduodami tokie žaidimai, kurie pristatomi diskuose. Kitose vietose žaidimus galima įsigyti internetu – gausite nuorodas į atsisiuntimo puslapį. Pastarasis variantas būtų paprastesnis ir greitesnis – nereikėtų laukti jokio pristatymo. Bet aišku, jeigu žaidimas bus tarsi dovana, tuomet rinktis reikėtų pirmąjį variantą.

    Jeigu žaidimai bus pristatomi per kurjerius ar paštu, tuomet reikėtų pasižiūrėti ar pristatymui taikomi kažkokie mokesčiai. Kai kurie pardavėjai žaidimus pristato nemokamai, o kitose vietose už atsiuntimą ar atvežimą per kurjerius teks susimokėti tam tikrus mokesčius. Tad, būtinai pasižiūrėkite kokie bus tie mokesčiai, nes kartais jie yra labai dideli.

  • Kompiuteriniai žaidimai internetu ne visada parduodami saugiai

    www.tarasgames.ltNorite įsigyti naują kompiuterinį žaidimą, kuris būtų skirtas tam tikrai žaidimų konsolei? Internetu kompiuteriniais žaidimais prekiauja daug įmonių bei privačių pardavėjų. Reikėtų ypatingą dėmesį skirti būtent el. parduotuvės paieškai, nes toli gražu ne visose vietose žaidimus pirkti yra saugu. Kalbant apie el. parduotuvių paiešką, būtina laikytis tam tikrų saugumo reikalavimų. Tai reiškia, kad nevalia aklai pasitikėti kiekvienu pardavėju. Ypač atsargūs turi būti tie, kuriems pateikiami pasiūlymai pasižymi žymiai mažesnėmis kainomis. Įprasta, kad daug sukčių bando privilioti naivius pirkėjus siūlydami labai mažas kainas, o tokie pasiūlymai iš tiesų yra gana skausmingi.

    Internetu žaidimus visoms konsolėms galima įsigyti saugiai, bet tam reikia laiko. Trumpai tariant, internete yra pateikiamas ne vienas gidas, kuriame pabrėžiama kaip atskirti sukčius nuo įprastų pardavėjų. Jeigu norite apsisaugoti nuo pinigų praradimo, tuomet jums reikėtų vadovautis tam tikrais patarimais. Pirmiausia reikia suprasti, kad internete esantys atsiliepimai gali maksimaliai apsaugoti jus nuo galimų apgavysčių. Tiesiog ieškokite el. parduotuvių, kuriose siūlomi žaidimai. Paskui reikės tik pasižiūrėti ar toje el. parduotuvėje yra pateikiama bent kokia informacija apie pardavėją. Signalas, parodantis, kad kažkas yra negerai, yra būtent informacijos nebuvimas. Jeigu pardavėjas informaciniame skyrelyje nenurodo savo rekvizitų bei informacijos kaip yra įteisinta prekybos veika, tuomet galima įtarti, kad jis slepia kažką. Tuo labiau, kad įmonėms privalu pateikti viešai tokią informaciją – tai įstatymų keliamas reikalavimas.

    Kitas būdas apsisaugoti nuo apgavysčių – vengti ženkliai mažesnių kainų. Kai kurie žaidimai yra labai brangūs. Jie brangiausi būna tuomet, kai dar tik prasideda išankstiniai užsakymai. El. parduotuvės priima užsakymus, kurie pasižymi tuo, jog galima gauti vos tik pasirodžiusius žaidimus. Taip pat tokie išankstiniai užsakymai pateikiami dėl to, kad iš karto būtų galima gauti žaidimus, vos tik jie pasirodys prekyboje. Jeigu matote, kad patys brangiausi ir naujausi žaidimai yra be galo pigūs, tuomet gali pasitvirtinti įtarimai, kad pardavėjas yra tikras sukčius. Taip pat atkreipkite dėmesį į tai, kad ar pardavėjas prekiauja tokiais žaidimais, kurie dar nėra išleisti – jeigu tokius siūlo, vadinasi tai yra apgavystė.

    Šaltinis: http://www.tarasgames.lt

     

  • Kodėl kibernetinis saugumas dabar toks aktualus

    virusaiPrieš dešimtmetį naujienos apie kompiuterinius virusus ir programišius pasirodydavo dažniausiai tik IT leidiniuose. Dabar tokios naujienos patenka į pagrindinės žiniasklaidos pirmuosius puslapius. Kodėl? Ar tai reiškia, kad kibernetinis saugumas tapo kažkuo išskirtinis?

    Kalbamės su ReviewedByPro.com svetainės redaktoriumi Tomu S. šia tema.

    Tomai, kas dieną rašote apie vis baisesnius virusus ir saugumo spragas. Ar ramiai miegate patys?

    Visiškai ramiai (juokiasi). Kai žinai apie dalykus, kurie visuomenėje kelia siaubą kiek daugiau, nei rašo populiari žiniasklaida, bijoti tikrai nėra ko. O šiaip, esu pasiruošęs bet kokioms programišių atakoms. Mano kompiuteriai biure ir namie yra paruošti tam, kad vieną dieną galiu būti paprašytas sumokėti bitkoiną, kad atkoduotų mano informaciją, arba iš viso neįsijungčiau kompiuterio.

    Kaip pasiruošęs? Kaip galima pasiruošti tokiems dalykams?

    Labai paprastai. Nuolatos darau kompiuterių atsargines kopijas ir saugau jas USB atmintinėje (namie) ir debesyje (darbe). Taip pat kas mėnesį keičiu slaptažodžius, nors to daryti labai nemėgstu. Dar turiu įsidiegęs licencijuotas antivirusines programas. Mes apie jas labai daug rašome, todėl galiu sau leisti sumokėti už jas 30-40 dolerių ir būti gana ramus. Neatidarinėju keistų laiškų ir nuorodų iš mažai pažįstamų ar nepažįstamų žmonių. Svarbiausia – nesilankau abejotinos reputacijos ir kokybės puslapiuose, nesisiunčiu nelegalių mp3 ir programinės įrangos, nespaudžiu reklamų ir visada įdiegdamas kokią programą atidžiai skaitau visus įdiegimo žingsnius bei sąlygas. Viskas, tiek tų saugumo priemonių…

    Ar kibernetinis saugumas dabar laimi prieš „blogiukus“?

    Krepšinio terminais kalbant, iki ketvirto kėlinio liko 2 minutės, o saugumas pralaimi 2 taškais prieš virusus. Tai reiškia, kad iki kėlinio pabaigos yra dar pakankamai laiko laimėti, tačiau nebūtinai taip nutiks. Atsiliekame labai nedaug. Kad laimėtume trūksta tik koncentracijos, šalto proto ir aktyvaus žiūrovų palaikymo. Deja, žiūrovų arba kompiuterių naudotojų sąmoningumas kelia daugiausiai baimės. Čia didelė problema. Žmonės gana patiklūs, jais galima manipuliuoti, apgaudinėti.

    Kompiuterinių virusų komanda labai stipri. Jie visada randa būdų sukurti kažką naujo ir sudėtingo. Jų kūrėjai yra labai kontraversiški žmonės. Štai pavyzdžiui, žmogus, neseniai padėjęs sustabdyti WannaCry ataką buvo sulaikytas policijos ir apkaltintas kibernetiniais nusikaltimais, tarp jų vagystėmis iš banko, nes pats tariamai yra programišius.

    Kodėl kibernetinis saugumas dabar toks aktualus? Juk virusus kuria jau 20 metų…

    Virusų kūrėjai naudojasi žmogiškomis savybėmis – godumu, žingeidumu, baime. Jei visuomenė nėra atspari tiems, kas šiuos žmonių trūkumus ar savybes išnaudoja, deja, pasekmės bus liūdnos. Dabar esame tokioje situacijoje. Atsirado nauji būdai pralobti, išsiplauti pinigus naudojantis kriptovaliutomis. Per 20 metų bankinė sistema, kuri buvo naudojama nelegaliems pinigams plauti ištobulėjo, todėl nebėra saugūs net Šveicarijos bankų klientai. O kriptovaliutos nėra niekaip reguliuojamos, todėl programišiams atsivėrė puikios galimybės praturtėti.

    Bet gąsdina ne tai. Ką programišius veiks su milijonu dolerių? Nusipirks gerą mašiną, persikels gyventi į Karibų jūros salas, kur niekas jo netrukdys? Pinigai nėra ta svarbiausioji motyvacija. Blogiausia tai, kad kuriamos kenkėjiškos programos, kurių tikslas yra ne pavogti pinigus, o manipuliuoti žmonėmis. Tai kibernetinis terorizmas, kuris dar yra nežinomas ir labai baisus. Dabar visuomenė pradeda susipažinti su šiuo reiškiniu, todėl labai svarbu nuolatinis švietimo procesas ir informacijos srautas žmonėms – jei saugositės, niekas negalės jums pakenkti, net virusai.

    Ačiū už pokalbį.

     

  • Virusai, kurie sunaikina kompiuterius fiziškai

    kompiuterisAr įmanomas toks scenarijus, kad kompiuterinis virusas savo užkrėstą kompiuterį sunaikintų. Jei tai būtų įmanoma, tokie virusai būtų vadinami ginklais. Iš tikrųjų, ne vienas virusas bandė tai padaryti ir iš dalies jiems pasisekė…

    Pirmiausiai reiktų išsiaiškinti terminus, kuriais operuojame. „sunaikinti kompiuterį“ reiškia visiškai paralyžiuoti kompiuterio darbą. Gyvybė kaip ir yra, tačiau nieko padaryti negalima tol, kol fiziškai nesutvarkomas kietasis diskas. Kadangi šiuolaikiniai kompiuteriai turi pakankamai geras apsaugos priemones nuo perkaitimo, kažką uždegti savaime nelabai pavyks. Novirus.uk specialistai sako, kad virusas tiesiog gali sugadinti kompiuterio pasileidimo procesą.

    2015 metais pasaulyje pasklido naujas virusas – Rombertik. Jis iš pažiūros buvo nekaltas šnipinėjimo virusas (spyware), renkantis duomenis ir siunčiantis į nuotolinė serverį, tačiau po kurio laiko jis imdavo keistai elgtis ir ne tik vogdavo duomenis, bet ir pakeisdavo tam tikrų failų struktūrą. Taip pat nutiko ir vienam iš pagrindinių kiekvieno kompiuterio elementų – paleidimo mechanizmui (Master Boot Record – MBR). Po šio viruso veiklos tiesiog pasirodo juodas ekranas su užrašu „Carbon crack attempt. Failed“ ir kompiuteris nebeįsijungia. Visi duomenys lieka kietajame diske, tačiau jų pasiekti net nepaleidus kompiuterio, negalima. Tokiu būdu kompiuteris yra realiai paralyžiuojamas ir tampa nenaudingu. Viruso valymas profesionaliai kainuoja gana brangiai, tad kažin ar tie 150-200 eurų tikrai verti kišti į senąjį kompiuterį? Gal spjauti į viską? Ir nusipirkti naują.

    To viruso kūrėjai ir siekė – paskliausti paniką ir chaosą įmonėse ir valstybinėse institucijose. Kiekviena tokia panika atneša milžiniškus nuostolius tiek dėl duomenų praradimo, tiek finansiškai, nes kompiuterio sutvarkymas užima gana nemažai laiko ir pastangų.

    2010 metais Buvo paleistas specialus virusas Stuxnet, kuris paralyžiavo Irano atominių elektrinių darbą. Virusas buvo sukurtas būtent Irano atominėms elektrinėms, kurios naudojo Siemens programinę įrangą. Šį virusą sukūrė ne paaugliai programišiai, o JAV ir Izraelio karinės struktūros. Jų tikslas buvo sunaikinti atominių elektrinių reaktoriaus valdymą. Su laiku Siemens sutvarkė savo programinę įrangą, tačiau šis incidentas parodė, kad virusai yra skirti nebūtinai kompiuteriams. Išmanieji telefonai ir planšetiniai kompiuteriai turi paslėptą ginklą – nedidelę bateriją, kuri gali sprogti ar užsiliepsnoti dėl programinės įrangos gedimo. Tą įrodė 2016 metais pasaulį sukrėtęs incidentas, kai Samsung Galaxy Note 7 telefonų baterijos užsideginėjo ir buvo atšaukta visa partija. Programišiai gali pasinaudoti tokiomis klaidomis ir tada bus sugadinti ne tik aparatai, bet ir sužaloti žmonės.

    Laimei, gamintojai seka visas tokias pastangas pakenkti ir į jas reaguoja atitinkamai. Jei seną CRT ekraną buvo galima sudeginti paleidus kompiuterinį virusą, tai dabartiniai kompiuteriai yra pakankamai gerai apsaugoti nuo tariamų virusų-naikintojų.