Televizoriaus ekrano technologijos LED, QLED, NeoQLED, OLED. Kurią pasirinkti?

Televizoriaus ekrano technologijos LED, QLED, NeoQLED, OLED. Kurią pasirinkti?

televizoriai

Televizoriaus ekrano technologijos

Tikriausiai daugelis pastebėjoje, jog renkantis naują televizorių, jo aprašyme galima rasti daugybę parametrų, raidžių trumpinių ir pan. Vienas iš tokių parametrų yra televizoriaus ekrano technoligija, kuri neretai rašoma net ir televizoriaus pavadinime. Ekrano technologija nurodo, kokiu principu pagamintas ekranas ir svarbiausia, kokio vaizdo ryškumo ir detalumo galima tikėtis.

Šiuo metu rinkoje galima rasti daug pavadinimų: LED, ULED, QLED, NeoQLED, OLED, QD-OLED, MiniLED, MicroLED. Dauguma šių pavadinimų yra sukurta marketinginiais tikslais, gamintojams siekiant išsiskirti. Yra kelios pagrindinės technologijos, iš kurių sukurtos kitos patobulintos versijos.

LCD ekranai

Pirmiausiai kalbant apie ekrano technologijas, reikia paminėti, jog visi dabartinių modelių televizorių ekranai yra LCD, sudaryti iš skystųjų ekranų. LCD televizoriai sunaudoja daug mažiau energijos nei plazminiai ekranai, nes veikia šviesos blokavimo, o ne spinduliavimo principu. Skystieji kristalai blokuoja arba leidžia pro juos prasiskverbti šviesai. Prasiskverbianti šviesa per kelis filtrus sukuria skirtingas spalvas, iš kurių sudėliojamas vaizdas ekrane. Patys skystieji kristalai nesukuria šviesos, jiems reikia apšvietimo. Ankstyvuosiuose modeliuose šiam tikslui buvo naudojamos fluorescencinės lempos.

LED ekrano technologija

LED ekrano technologija yra tas pats LCD ekranas, kurio foniniam apšvietimui pradėti naudoti efektyvesni šviesos diodai (LED. Kadangi technologija yra geresnė, visi LCD televizoriai dabar naudoja LED lemputes ir šnekamojoje kalboje laikomi LED televizoriais, kai kur galite matyti užrašus LCD LED.

LED ekranų apšvietimo tipai:
  • Viso masyvo foninis apšvietimas – tai daugybė šviesos diodų, esančių ekrano nugaroje ir  apimančių atskiras šviesos diodų zonas, kurias galima apšviesti arba pritemdyti taikant procesą, vadinamą vietiniu pritemdymu.
  • LED kraštų apšvietimas – LED diodai yra ekrano kraštuose. Yra keletas skirtingų konfigūracijų: šviesos diodai tik apačioje, šviesos diodai viršuje ir apačioje, šviesos diodai kairėje ir dešinėje bei šviesos diodai išilgai visų keturių kraštų.

LED ekrano technologija leidžia gaminti plonesnius LCD televizorius.

ULED ekrano technologija yra LED patobulinimas, kuris suteikia platesnę spalvų paletę, dėl tos priežasties vaizdai atvaizduojami aiškesni ir ryškesni nei LED televizoriuose.

Mini LED ekrano technologija – tai ta pati LED technologija, tik foniniam apšvietimui naudojami mažesni LED diodai, kurių yra žymiai daugiau, dėl šios priežasties foninis apšvietimas gali būti valdomas geriau ir išgaunamas didesnis spalvų kontrastas.

QLED televizoriai

QLED yra Samsung sukurta ir užpatentuota technologija, kuria buvo ieškoma alternatyvos LCD ir OLED technologijoms. QLED reiška, jog yra sudarytas papildomas sluoksnis iš kvantinių taškų (Q – Quantum) prieš LED foninį apšvietimą. Šis papildomas kvantinių taškų sluoksnis sukuria ryškesnes spalvas ir ryškesnę juodą spalvą, pastaroji itin svarbi siekiant sukurti gilumo ir tikroviškumo įspūdį rodomuose vaizduose. Visgi vaizdai yra tamsesni nei LED televizoriuose.

NeoQLED yra QLED technologijos patobulinimas, apjungiant QLED ir Mini LED, t.y. naudojamas tas pats kvantinis sluoksnis prieš LED apšvietimą, tik pastarasis yra sudarytas iš mažesnių Mini LED diodų. Tai leidžia dar geriau ir tiksliau valdyti foninį apšvietimą, pritemdyti ar apšviesti reikiamas zonas, išgauti dar geresnį spalvų kontrastą. Rodomas vaizdas yra 5 kartus ryškesnis nei QLED. Šią technologiją Samsung sukūrė savo 4K ir 8K Ultra HD televizoriams.

OLED technologija

OLED yra technologinis šuolis, kadangi OLED nenaudoja LED apšvietimo. Dėl šios priežasties OLED televizoriai yra plonesni nei LCD su LED apšvietimu. OLED pavadinime O reiškia organinį šviesos diodą. OLED ekranas turi unikalų skydelį, sudarytą iš organinės medžiagos, kuri šviečia be foninio apšvietimo. Kiekvienas pikselis skleidžia savo šviesą ir gali būti valdomas atskirai. Tai yra svarbiausia OLED technologijos savybė. Nors standartinės foninio apšvietimo plokštės pritemdo foninį apšvietimą, kad padidintų kontrastą ir juodos spalvos lygį, OLED ekranas gali visiškai išjungti atskirus pikselius juodose srityse. Ši galimybė sukuria puikų kontrastą ir 100% juodos spalvos lygį.

OLED ekranai turi ir keletą minusų, t.y. fiksuojama atvejų, kai rodant statinį vaizdą atskiri pikseliai gali išdegti ir šie ekranai negali prilygti spalvų ryškumu LCD ar QLED ekranams.

QD-LED technologija yra Samsung patobulinimas apjungiant QD kvantinius taškus, naudotus QLED technologijoje, ir OLED technologiją. Šio patobulino esmė apsaugoti pikselius nuo išdegimo ir išgauti ryškesnius bei šviesesnius vaizdus nei OLED.

Micro LED televizorių ekranai

Tai pati naujausia ir tuo pačiu brangiausia technologija, kurie yra panaši į OLED, kadangi kiekvienas pikselis gali būti apšviestas ar išjungtas atskirai, taigi gali būti išgauta „tobula“ juoda spalva. Skirtingai nei OLED, Micro LED naudojami neorganiniai elementai, todėl galima išgauti plačią spalvų gamą, didelį šviesumą, mažą energijos suvartojimą, ilgą tarnavimo laiką ir kt. Dar šios technologijos ekranai yra moduliniai, tai reiškia, kad iš atskirų modulių galima surinkti norimo dydžio ekraną.

Kurią televizoriaus ekrano technologiją pasirinkti?

Daugelis vartotojų televizorių renkasi pagal savo biudžetą. Norint geriausio vaizdo detalumo ir ryškumo, reikėtų rinktis iš OLED televizorių, vis tik šie televizoriai yra aukštesnės kainos nei QLED ar LED televizoriai. Pigiausi televizoriai yra su LED ekrano technologija. QLED televizoriai yra tarpinis variantas tiek kainos, tiek spalvų ryškumo prasme.

QLED verta rinktis, kadangi šie televizoriai užtikrina didesnį ryškumą, ilgesnį tarnavimo laiką, mažesnes kainas ir nekelia pavojaus perdegti pikseliams. Kita vertus, OLED turi geresnį žiūrėjimo kampą, gilesnį juodos spalvos lygį, naudoja mažiau energijos, yra geras pasirinkimams žaidimams. Abu variantai yra puikūs, todėl pasirinkimas tarp jų yra subjektyvus. QLED yra geresnis universalus įrenginys, tačiau OLED technologija puikiai tinka, kai galite valdyti savo kambario apšvietimą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *